Zachęcamy wszystkich melomanów, którym na sercu leży los Filharmonii Rybnickiej do przekazywania 1% podatku.

Dziękujemy także wszystkim, którzy wspierali nas do tej pory.
Środki dotychczas zebrane od Państwa przyczyniły się do powstania cyklu koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży „Filharmonia jest dla Ciebie”, którego celem jest krzewienie wrażliwości muzycznej wśród najmłodszych naszych słuchaczy.

KRS 0000003278
Towarzystwo Muzyczne im.Braci Szafranków w Rybniku
KONTO 67 1050 1344 1000 0004 0237 5554 ING Bank Śląski o/ Rybnik

Uroczysty koncert (18.06.2003 Rybnik)

Anonim (niezweryfikowany) czw., 06/19/2003 - 00:00

Koncert Uroczysty z okazji nadania H.M.Góreckiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rybnika.

Henryk Mikołaj Górecki - urodził się w 1933 r. w Czernicy, w Powiecie Rybnickim. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w 1951 r. w Rydułtowach pracował jako nauczyciel przedmiotów ogólnych w szkole w Radoszowach. Regularną naukę muzyki rozpoczął w 1952 r. w średniej Szkole Muzycznej w Rybniku pod kierunkiem Karola i Antoniego Szafranków.

Już w trakcie swojej edukacji H. M. Górecki dał się poznać jako doskonale zapowiadający się  kompozytor. W latach 1955 – 1960 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, kończąc ją z najwyższym odznaczeniem. Wiele lat życia H. M. Górecki związał z Katowicką Akademią Muzyczną będąc  w pewnym okresie rektorem tej uczelni i ucząc w niej młodych ludzi warsztatu kompozytorskiego.

H. M. Górecki jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Jego twórczość jest dziś znana i prezentowana na całym świecie. Będąc uznanym już kompozytorem nigdy nie zapomniał o swoich rybnickich korzeniach. W 1973 r. skomponował „3 Tańce Na Orkiestrę”. Kompozycję tę dedykował swojemu pierwszemu nauczycielowi muzyki Antoniemu Szafrankowi i jego rybnickiej orkiestrze. Prawykonanie z udziałem kompozytora odbyło się 24 XI 1973 r. w rybnickim teatrze. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Rybnickiej dyrygował A. Szafranek.

Henryk Mikołaj Górecki syn rybnickiej ziemi od wielu lat rozsławia polską kulturę muzyczną  na całym świecie. Zawsze z wielkim przywiązaniem i wdzięcznością mówi o swoich rybnickich korzeniach, z którymi związany jest początek jego kompozytorskiej drogi.

30 kwietnia 2003 r. Rada Miasta Rybnika podjęła uchwałę o nadaniu H.M. Góreckiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rybnika. 8 czerwca 2003 r. w Rybnickim Centrum Kultury  odbył się uroczysty koncert podczas którego H. M. Górecki odebrał honorowe obywatelstwo.  

W trakcie koncertu wystąpiła Filharmonia Rybnicka im. Braci Szafranków pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie znalazła się III Symfonia Es-dur „Eroica” L. van Beethovena oraz kompozycje H. M. Góreckiego – Trzy utwory w dawnym stylu, Koncert na orkiestrę smyczkową op. 40 oraz utwór dedykowany Antoniemu Szafrankowi i Filharmonii Rybnickiej - Trzy tańce op. 34.

Tags: