Zachęcamy wszystkich melomanów, którym na sercu leży los Filharmonii Rybnickiej do przekazywania 1% podatku.
Dziękujemy także wszystkim, którzy wspierali nas do tej pory.
Środki dotychczas zebrane od Państwa przyczyniły się do powstania cyklu koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży „Filharmonia jest dla Ciebie”, którego celem jest krzewienie wrażliwości muzycznej wśród najmłodszych naszych słuchaczy.
KRS 0000003278
Towarzystwo Muzyczne im.Braci Szafranków w Rybniku
KONTO 67 1050 1344 1000 0004 0237 5554 ING Bank Śląski o/ Rybnik
Sprawozdanie z udziału w Bad Hersfelder Opernfestspele in der Stiftsruine 2015
W dniu 16 lipca 2015 roku szesnastu rybnickich chórzystów wyjechało do Niemiec do miejscowości Bad Hersfeld, aby tam śpiewać na festiwalu operowym Bad Hersfelder Opernfestpiele.
Rybnicka grupa miała zaszczyt po raz drugi uczestniczyć w tym niesamowitym przedsięwzięciu. W tym roku wystawiano: operetkę Karla Millockera pt. " Der Bettelstudent" i operę Ludwiga van Beethovena pt. "Fidelio". Pierwsze dni były bardzo ciężkie. Próby odbywały się codziennie przez dwa tygodnie. Chórzyści bardzo sprawnie przyswoili partytury. Próby odbywały się 3 razy dziennie, przez pierwsze kilka dni na sali w Bachhaus i Stadhalle, po 4 dniach uczestnicy mieli już pierwsze próby sceniczne bez nut, więc każdy bardzo szybko musiał przyswoić materiał . Po tygodniu przyjechała czeska orkiestra, z którą chór miał próby już do samego końca. Pod koniec festiwalowych prób, odbywały się próby kostiumowe. Warto zaznaczyć, że w operetce jak i w operze brali udział profesjonalni śpiewacy z Narodowej Opery z Poznania, śpiewacy z różnej części Niemiec, czterech znakomitych śpiewaków z Ukrainy (dokładniej z Kijowa) jak i chór młodzieżowy z Rybnika. Próby generalne z udziałem publiczności odbyły się 03 i 04 sierpnia, natomiast premiery kolejno 05 i 06 sierpnia. Spektakle odbywały się w ruinach klasztoru Benedyktyńskiego, scena umiejscowiona jest tam na świeżym powietrzu natomiast widownia jak i orkiestra mają specjalne zadaszenie. Ruiny mają niepowtarzalny i niesamowity klimat. Spektakle odbywały się codziennie przez 2 tygodnie, na przemian operetka i opera, rozpoczynały się o godzinie 20:30. Widownia każdego dnia była po brzegi wypełniona publicznością. Podsumowując:
- „Der Bettelstudent” – 9 spektakli + 2 skrócone dla dzieci i rodzin
- „Fidelio” – 8 spektakli
- Festakt – 09.08.2015r.
Łącznie 19 spektakli + 1 festakt.
„Der Bettelstudent” reżyserowany był przez Reinera Wenke, a dyrygował Markus Fischer. W tej operetce, każdy z chórzystów miał przypisaną rolę. Początkowo kilku z rybnickich chórzystów mogło wykazać się talentem tanecznym wykonując walca wraz z baletem. Kolejnym elementem było powitanie mężczyzn znajdujących się w więzieniu. Kolejna scena miała miejsce na krakowskim rynku gdzie wszyscy swobodnie przemieszczając się między straganami mogli wykazać się talentem aktorskim. Następnie na scenie wszyscy dowiadywali się o zaręczynach, na które wszyscy zostali zaproszeni. Kolejna scena, w której brali udział chórzyści – scena weselna, gdzie oprócz gry aktorskiej wszyscy zaprezentowali się tańcząc Mazurka. Po tej scenie gdzie okazało się kim naprawdę jest Pan Młody, przyszedł czas na scenę rewolucji. W tej scenie wyjaśniono jakie jest zakończenie. Warto również zaznaczyć fakt, iż 6 dziewczyn z grupy rybnickiej wystąpiło w typowych krakowskich kostiumach – za co również rybnicka grupa zyskała uznanie. Podziękowania dla grupy rybnickiej, również otrzymano za przygotowanie dużej ilości flag Polski do sceny rewolucji, co pozwoliło na ubarwienie spektaklu. W tej operze solistami byli między innymi: Palmatica – Grafin Nowalska, Laura – Nicole Meinhardt, Bronislava – Ewelina Jurga, Oberst Ollendorf – Gunther Emmerlich, Symon Rymanowicz – Michael Chacewicz, Jan Janicki – Kristian Gisecke, Enterich – Heinz Maraun itd.
Opera „Fidelio” reżyserował Hugo Wieg, natomiast dyrygował prof. Siegfried Heinrich. Bardzo duży udział w tej operze mieli szczególnie mężczyźni. Wstępowali oni w rolach więźniów, żołnierzy oraz ludu. Kobiety pojawiały się w scenie finałowej gdzie cały chór wykonywał bardzo atrakcyjny materiał, który wymagał bardzo dobrej dykcji oraz perfekcyjnej znajomości materiału. W operze tej brali udział między innymi: Don Fernando – Martin Kronthaler, Don Pizarro – Ricardo Di Francesco, Florestan – Anton Saris, Leonore – Maria Gessler, Marceline – Kathleen Ziegner itd.
9 sierpnia (niedziela) jak co roku w ruinach odbył się tzw. festtakt, na którym pojawiły się władze miasta oraz specjalne jury, które przyznało nagrody dla wyróżniających się solistów oraz specjalna dla chóru za operetkę "Der Bettelstudent". Cztery chórzystki z Rybnika miały zaszczyt zaprezentować się przed liczną widownią wykonują dwa utwory folkowe, co zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem.