Zachęcamy wszystkich melomanów, którym na sercu leży los Filharmonii Rybnickiej do przekazywania 1% podatku.

Dziękujemy także wszystkim, którzy wspierali nas do tej pory.
Środki dotychczas zebrane od Państwa przyczyniły się do powstania cyklu koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży „Filharmonia jest dla Ciebie”, którego celem jest krzewienie wrażliwości muzycznej wśród najmłodszych naszych słuchaczy.

KRS 0000003278
Towarzystwo Muzyczne im.Braci Szafranków w Rybniku
KONTO 67 1050 1344 1000 0004 0237 5554 ING Bank Śląski o/ Rybnik

MOTION SYMPHONY 3.10.2021

Anonim (niezweryfikowany) śr., 09/29/2021 - 15:40

MOTION SYMPHONY w Rybniku! 3.10.2021 czeka nas niezwykłe wydarzenie artystyczne.

Na scenie TEATRU ZIEMI RYBNICKIEJ spotkają się na wspólnym koncercie: światowej sławy trio akordeonowe MOTION TRIO, FILHARMONIA RYBNICKA, a całość poprowadzi maestro KRZYSZTOF HERDZIN, Motion Trio – polskie trio akordeonowe, łączące w swej twórczości ogień muzyki o korzeniach wschodnio europejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Pełna pasji i namiętności muzyka Motion Trio została doceniona przez współczesnych mistrzów, takich jak Michael Nyman, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Bobby McFerrin czy Joe Zawinul. Niezwykle oryginalne brzmienie Motion Trio zawdzięcza autorskim kompozycjom artystów tworzących zespół, w głównej mierze leadera - Janusza Wojtarowicza oraz Pawła Baranka i Marcina Gałażyna. Założony ponad dwadzieścia pięć lat temu zespół przeszedł swą artystyczną drogę od koncertów na ulicach Europy po największe koncertowe sale świata, m.in.: nowojorską Carnegie Hall, Barbican Center w Londynie czy wiedeński Konzerthaus. Udział w koncercie Motion Trio wzbudza emocje równe koncertom Paganiniego i Metalliki, tak silny i ekscytujący w brzmieniu jest ich dźwięk, co najważniejsze, przy zachowaniu czystości brzmienia akordeonu: bez przetwarzania, bez udziału innych instrumentów, bez trików techniki. Artyści polegają jedynie na swojej doskonałej umiejętności gry na akordeonach, wyobraźni i talencie. W zdumienie wprawia słuchaczy niepowtarzalne, bardzo oryginalne brzmienie, łączące w sobie minimal music, jazz, rock, folk czyli „motion music” definiowane przez Janusza Wojtarowicza jako „muzyka, która poszukuje nowych dźwięków, nowych możliwości gry na akordeonie, nowego spojrzenia na niewykorzystany dotąd fascynujący instrument”.

Trzynaście albumów wydanych do tej pory przez Motion Trio zdobyło szerokie uznanie, zbierając pochwały i nagrody zarówno krytyków muzyki jazzowej jak i klasycznej. Motion Trio wystąpiło w czterdziestu czterech krajach świata na wszystkich kontynentach. Zespól gra na instrumentach Pigini Sirius Millenium, uważanych za najlepsze akordeony na świecie. Krzysztof Herdzin - pianista, kompozytor, aranżer, producent wydał 20 autorskich płyt, na swoim koncie ma udział w ponad 200 albumach. Zdobywca 19 Złotych i 5 Platynowych Płyt. Autor orkiestracji do nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel”. Dziewięciokrotnie nominowany do Fryderyka (równolegle w kategorii jazz i muzyka współczesna), laureat Fryderyka 2012 w kategorii najlepszy kompozytor/aranżer jazzowy. Od 2010 r. w corocznej ankiecie magazynu Jazz Forum "Jazz Top" wygrywa plebiscyt na najlepszego aranżera roku. Jest absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń (1993), profesorem sztuk muzycznych i wykładowcą macierzystej uczelni. Na początku lat 90-tych do swoich zespołów zaprosili go nestorzy polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski i Zbigniew Namysłowski. Później chcieli z nim grać właściwie wszyscy przedstawiciele jazzowego głównego nurtu na polskiej scenie. Obecnie jest liderem własnych zespołów, prowadzi też własny big-band. Współpracował z większością polskich artystów ze świata jazzu i muzyki rozrywkowej, oraz z wieloma światowymi gwiazdami, m.in. z Branfordem Marsalisem, Gregoirem Maretem, Mino Cinelu, Richardem Boną, Vinniem Colaiutą. Jako dyrygent ma na swoim koncie współpracę z ponad 30 orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Academy of St Martin in the Fields, Narodową Orkiestrą Belgii, Zhejiang Symphony Orchestra, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, NOSPR i orkiestrami niemal wszystkich filharmonii w Polsce.

Filharmonia Rybnicka została powołana do życia w roku 1996, za sprawą Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków. W swoim skladzie posiada wielu znakomitych muzyków i solistów, w tym członków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Współpracuje ze znakomitymi dyrygentami oraz solistami.

info: TZR

https://www.facebook.com/events/154428040163186/