Informujemy, że Towarzystwo Muzyczne im.Braci Szafranków w Rybniku zostało wpisane do rejestru organizacji pożytku publicznego. Zachęcamy wszystkich melomanów, którym na sercu leży los Filharmonii Rybnickiej do przekazywania 1% podatku na rzecz naszego Towarzystwa.

 

KRS 0000003278
KONTO  67 1050 1344 1000 0004 0237 5554 ING Bank Śląski o/ Rybnik

Koncerty edukacyjne

V i VI Koncerty Edukacyjny - TZR 13.09.2017r.

Zapraszamy dzieci i młodzież szkolną na kolejną turę koncertów edukacyjnych w ramach cyklu "Filharmonia jest dla Ciebie", który odbędzie się już 13.09.2017r. o godzinie 9.00 i 11.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

W V i VI Koncercie edukacyjnym pt.Koncert na trąbkę będziemy mogli usłyszeć m.in:
1.J.Pachelbel - Kanon in D,
2.W.A.Mozart - Divertimento F-dur KV 138, cz. III,
3.J.Neruda - Koncert na trąbkę Es-dur, cz. I,
4.H.Purcell - Sonata D-dur na trąbkę, smyczki 
i basso continuo,
5.E.Grieg - Pieśń Solwejgi,
6.E.Satie - Gymnopedie ,
7.V.Monti - Czardasz.

Wystąpią: 
Filharmonia Rybnicka, 
soliści: Bartłomiej Łubian - trąbka,
pod dyrekcją: Jarosława Praszczałka.

Bilety do nabycia w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

III i IV Koncert Edukacyjny - 09.06.2017r. TZR

Zapraszamy już 9 czerwca br. do Teatru Ziemi Rybnickiej na kolejną III i IV część koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w ramach cylku "Filharmonia jest dla Ciebie" pt. Suita w rozwoju historycznym. Najmłodsi będą mieli okazję do posłuchania utworów m.in. "Carmen" Georges'a Bizeta oraz "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego.

 

 

I i II Koncert Edukacyjny - "Tańce Świata" - 07.04.2017r.

W dniu 07.04.2017r. w Teatrze Ziemi Rybnickiej miała miejsce kolejna odsłona koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w ramach cyklu "Filharmonia jest dla Ciebie" pt."Tańce Świata" w wykonaniu Filharmonii Rybnickiej.

Bardzo dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i  wspólną zabawę. Zapraszamy na kolejne nasze koncerty!

 

 

KONCERTY EDUKACYJNE 08.12.2016

Filharmonia Rybnicka kontynuuje rozpoczętą w zeszłym roku działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży szkolnej i zaprasza Państwa na nowe koncerty edukacyjne pt. "Spotkanie z klarnetem", które odbędą się w dniu 08.12.2016r. o godz. 9.30 oraz 12.00. Wystąpią: Filharmonia Rybnicka, Jarosław Praszczałek - dyrygent, Piotr Ptak - klarnet.

Piotr Ptak - ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie klarnetu Mirosława Pokrzywińskiego. Ponadto doskonalił swój warsztat pod kierunkiem takich instrumentalistów, jak Guy Deplus, Guy Dangain, Charles Neidich, Ernesto Molinari, Julian Bliss, Jean Michel Dusard, Patrick Messina, Edvard Brunner, Mieczysław Stachura oraz Andrzej Janicki. Jest laureatem nagród na konkursach muzyki solowej i kameralnej oraz dwukrotnym stypendystą Austriackiego Forum Kultury. Otrzymał również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska". Jako muzyk orkiestrowy grał pod batutą wielu polskich i zagranicznych dyrygentów a byli to m.in. Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Andrey Boreyko, Massimiliano Caldi czy Rafael Payare. Koncertował w wielu krajach europejskich (m.in. na estradach wiedeńskiego Musikverein i berlińskiego Konzerthaus) oraz w Chinach, Korei Południowej i na Tajwanie. Uczestniczył w nagraniach muzyki symfonicznej i filmowej a niektóre z nich uzyskały nominację do nagrody "Fryderyk". Artysta współpracuje z Filharmonią Narodową, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Sinfonia Viva, Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie, Teatrem IMKA, Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka" i Filharmonią Dowcipu Waldemara Malickiego. Prowadzi również działalność pedagogiczną w PSM I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie.

plakat kocertu szkolnego

I Koncert Edukacyjny (04.12.2015r.)

   AKTUALIZACJA:

Nastąpiła zmiana w terminie rozpoczęcia koncertu, odbędzie się on w piątek - 04.12.2015r. godz.10.00

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W tym roku Filharmonia Rybnicka zaczyna swoją działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży szkolnej pod wiodącym tytułem "Filharmonia jest dla Ciebie". Koncerty te będą nawiązywać do najlepszych tradycji koncertów edukacyjnych, prowadzonych przez słynnych mistrzów batuty w różnych krajach świata, między innymi do cyklu telewizyjnego "Nie taki diabeł straszny", prowadzonego przez Henryka Czyża, "Young People Concerts", którego gospodarzem był Leonard Bernstein. 
W całej Polsce koncerty szkolne są organizowane wszędzie tam, gdzie jest miejscowa Filharmonia. To forma obcowania z muzyką klasyczną, przygotowana z myślą o młodzieży szkolnej. Spotkania w filharmonii przybliżają młodzieży świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium. To ważny element edukacji. Koncerty organizowane są  tak, aby w atrakcyjny sposób przybliżyć świat muzyki klasycznej, pobudzić wyobraźnie młodych ludzi i wykształcić wrażliwość muzyczną.
Rozpoczynamy 04.12.2015r. (piątek) o godz.10.00 koncertem dla dzieci z klas 3-6 szkół podstawowych. W tym wydarzeniu udział weźmie nasza Filharmonia Rybnicka pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z osobą odpowiedzialną za organizacje widowni:

Jolanta Sobczak-Smołka

mail: filharmonia@filharmoniarybnik.pl

Poniżej rozmowa z dyrygentem Sławomirem Chrzanowskim o koncertach edukacyjnych, które prowadzi w Filharmonii Zabrzańskiej: