Zachęcamy wszystkich melomanów, którym na sercu leży los Filharmonii Rybnickiej do przekazywania 1% podatku.

Dziękujemy także wszystkim, którzy wspierali nas do tej pory.
Środki dotychczas zebrane od Państwa przyczyniły się do powstania cyklu koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży „Filharmonia jest dla Ciebie”, którego celem jest krzewienie wrażliwości muzycznej wśród najmłodszych naszych słuchaczy.

KRS 0000003278
Towarzystwo Muzyczne im.Braci Szafranków w Rybniku
KONTO 67 1050 1344 1000 0004 0237 5554 ING Bank Śląski o/ Rybnik

Koncert Noworoczny 2010

Anonim (niezweryfikowany) śr., 01/06/2010 - 00:00

We wtorek 12.01.2010 roku odbył się  Koncert Noworoczny Filharmonii Rybnickiej . 

Wystąpili: Sławomir Chrzanowski- dyrygent, Agnieszka Bochenek-Osiecka- sopran, Mieczysław Błaszczyk- tenor. Koncert odbył się w Teatrze Ziemi Rybnickiej 12.01.2010 roku o godz.18.00

 

Melodyjny początek roku

Rybniccy melomani w nowy rok weszli w takt najpiękniejszych melodii filmowych i musicalowych oraz wielkich światowych przebojów, prowadzeni przez Filharmonię Rybnicką, solistów Agnieszkę Bochenek­–Osiecką (sopran) i Mieczysława Błasz­czyka (tenor) oraz dyrygenta Sławomira Chrzanowskiego.

Organizatorem tradycyjnego noworocznego koncertu w teatrze Ziemi Rybnickiej było miasto oraz Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków, tradycyjnie też przed koncertem noworoczne życze­nia rybniczanom złożył prezydent Adam Fudali.

Zadowoleni byli miłośnicy bel canta, bo głosy były naprawdę piękne, szczególnie, że jeden z nich należy do rybniczanina, a na dodatek, od kilku miesięcy, pracownika Rybnickiego Cen­trum Kultury. Współpraca układa się zapewne dobrze, skoro Mieczysław Błaszczyk jedną z pieśni zadedykował koleżankom i kolegom z pracy. Nie wiemy czy artysta i animator kultury w jednym miał na myśli również redakcję „GR”, ale myślimy optymistycznie, bo przecież funkcjo­nujemy w strukturach RCK i, dodatkowo, jesteśmy z tego zadowoleni. A dodać trzeba, że również maestro Sł. Chrzanowski jest rybniczaninem, choć na co dzień pracuje z orkiestrą filharmoniczną w Zabrzu, ale nie omija Rybnika i czasem prowa­dzi również Filharmonię Rybnicką.

 

W czasie koncertu urocza solistka zmieniała sukienki na coraz wytworniejsze, a jedna piękna melodia goniła drugą. Usłyszeliśmy więc m.in. pieśni z musicali z „West side story” Bernsteina oraz z „Ducha w operze” autorstwa jego angielskiego konkurenta w musicalowej branży Andrew Lloyda Webbera, z wcześniejszego musicalu (oraz filmu) „Dźwięki muzyki” Rodgersa, a także przebój Sina­try „My way”, melodie filmowe Ennio Morricone i Henry Manciniego, a na pożegnanie – cóż mogło być innego – „Time to say goodbye” – słowem miód dla uszu. Refleksyjny charakter tych melodii prze­łamywała orkiestra, m.in. dziarskimi, wspaniałymi marszami jak „The Stars and Stripes forever” czy Marszem Radetzky’ego na bis.

 

Do muzyki należy dodać fachowe słowo o utworach zarówno M. Błaszczyka, jak i Sł. Chrzanowskiego, którzy nie poskąpili również publiczności anegdot i dowcipów. Życzmy sobie, by w tak znakomitym nastroju minął nam cały rok! (r)

 

Melodyjnie w nowy rok wprowadzili nas Agnieszka Bochenek–Osiecka, Mieczysław Błaszczyk i Sławomir Chrzanowski.

 

GAZETA RYBNICKA

Tags: