Zachęcamy wszystkich melomanów, którym na sercu leży los Filharmonii Rybnickiej do przekazywania 1% podatku.

Dziękujemy także wszystkim, którzy wspierali nas do tej pory.
Środki dotychczas zebrane od Państwa przyczyniły się do powstania cyklu koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży „Filharmonia jest dla Ciebie”, którego celem jest krzewienie wrażliwości muzycznej wśród najmłodszych naszych słuchaczy.

KRS 0000003278
Towarzystwo Muzyczne im.Braci Szafranków w Rybniku
KONTO 67 1050 1344 1000 0004 0237 5554 ING Bank Śląski o/ Rybnik

Festiwal operetki, pani Lidia w kwietniu!

Anonim (niezweryfikowany) wt., 02/08/2022 - 19:00

Niestety, nie odbył się planowany na 22 grudnia ub. roku koncert Filharmonii Rybnickiej z okazji 25- lecia Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków oraz powołania Fundacji im. Lidii Grychtołówny i Janusza Ekierta. Muzyczne spotkanie z panią Lidią w Teatrze Ziemi Rybnickiej zostało przełożone na 10 kwietnia i miejmy nadzieje, że tym razem odbędzie się bez przeszkód.

Nowy rok nasza orkiestra pod dyrekcja Krzysztofa Dziewięckiego przywitała na scenie TZR 16 stycznia, inaugurując tradycyjnie Śląski Festiwal Operetki, który obchodził swój pierwszy, skromny jubileusz 5 - lecia istnienia. Muzyczne wydarzenie, którego inspiratorem (oraz dyrektorem i prezesem Fundacji Operetka Śląska) jest tenor Sylwester Targosz - Szalonek, a honorowym ambasadorem maestro Wiesław Ochman, zdecydowanie poszerzyło swój zakres. Obok arii operetkowych i operowych publiczność usłyszała nie tylko przeboje z musicali, ale również zaaranżowane na klasyczne głosy takie hity muzyki popularnej jak Delilah, Only You, Imagine Beatlesów i We will rock you grupy Queen, a także kompozycję samego szefa Sylwestra Targosza-Szalonka. Nie zabrakło też "wyciskaczy łez" jak You raise me up i Time to say goodbye. Zdecydowaną nowością, zgodną zresztą z koncertowymi trendami, była liczba solistów, bo wystąpiło aż 9 tenorów pod marką Power of Tenors (Dariusz Pietrzykowski, Łukasz Ratajczak, Patrycy Hauke, Piotr Pastuszka, Sylwester Targosz-Szalonek, Tomasz Kostek, Andriy Stetsky, Roman Chava, Piotr Bracichowicz-Ganchimeg,) oraz dwie panie o sopranowym i mezzosopranowym głosach (Kamila Goik i Renata Dobosz). Nie da się ukryć, że siła 9. potężnych głosów robi wrażenie, tym bardziej, że soliści i prowadzący koncert potrafili zachęcić do współpracy publiczność. A wszystko byłoby niemożliwe bez udziału naszej rodzimej Filharmonii Rybnickiej. (r)

WR

Tags: