Dobrze się gra w miłym towarzystwie

Anonim (niezweryfikowany) śr., 09/29/2021 - 15:30

Mimo pandemicznych ograniczeń w życiu kulturalnym, najbardziej utalentowanym absolwentom Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku udało się w czerwcu 2021 r. zakończyć rok szkolny kolejnym koncertem "Wielkie dzieła, młodzi wykonawcy". Na scenie Teatru Ziemi Rybnickiej laureatom ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych tradycyjnie od wielu lat towarzyszy Filharmonia Rybnicka, co jest niewielkim wkładem w muzyczną edukację młodych instrumentalistów, ale na pewno wielką pomocą w ich odnalezieniu się na scenie w roli solisty. Jako pierwsza wystąpiła Monika Korytowska (klasa Franciszka Wieczorka), która z uczuciem i delikatnie zagrała ze składem smyczkowym FR Koncert C-dur na mandolinę (transkrypcja na gitarę Emilio Pujol) Vivaldiego. Jak długa jest historia uczniowskich koncertów z FR, tak wielkim wsparciem jest dla młodzieży prowadzący najczęściej przy tej okazji orkiestrę maestro Sławomir Chrzanowski. Przyjacielskim "żółwikiem" podsumował on wykonanie przez Michała Adamczyka (kl. Artura Motyki) Koncertu na saksofon altowy Pierre'a Maksa Dubois. Skrzypaczka Wiktoria Heryszek (nauczyciel Justyna Dzierbicka-Paryl) zachwyciła nie tylko kreacją, ale i wykonaniem adagia z Koncertu skrzypcowego d-moll Maksa Brucha. Piękny dźwięk z niełatwego instrumentu, jakim jest obój wydobył Dominik Marszałek (naucz. Marek Ludwik) w allegro z koncertu d-moll Ludviga A. Lebruna; tęsknie i refleksyjnie zabrzmiała wiolonczela pod palcami Mateusza Kołodziejczyka (kl. Aleksandra Stopy) w adagio z utworu Kol Nidrei Maksa Brucha. Pewnie i bez kompleksów zagrał allegro molto z Koncertu skrzypcowego e-moll Jules'a Conusa Paweł Seyda (naucz. Justyna Dzierbicka-Paryl), uzdolniony skrzypek, którego zbieżność nazwiska z jednym z muzyków zespołu Carrantuohill jest absolutnie nieprzypadkowa; a potem za fortepianem zasiadł Franciszek Żurawiecki (naucz. Artur Hes), który wykonał znakomicie allegro con brio Beethovena, utwór wymagajacy sporej biegłości palców. Gratulacje uczniom, pedagogom, rodzicom, ale i mocno wspierającej solistów orkiestrze złożyła obecna na koncercie EwalinaWilburg-Marzec, wizytator Śląskiego Centrum Edukacji Artystycznej, zaś dyrektor Romana Kuczera ze wzruszeniem rozdała najlepszym absolwentom szkoły dyplomy, przypominając, że występ na dużej scenie z dużą orkiestrą to przywilej i nagroda dla najlepszych.

red.W.Różańska

Tags: