Zachęcamy wszystkich melomanów, którym na sercu leży los Filharmonii Rybnickiej do przekazywania 1% podatku.

Dziękujemy także wszystkim, którzy wspierali nas do tej pory.
Środki dotychczas zebrane od Państwa przyczyniły się do powstania cyklu koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży „Filharmonia jest dla Ciebie”, którego celem jest krzewienie wrażliwości muzycznej wśród najmłodszych naszych słuchaczy.

KRS 0000003278
Towarzystwo Muzyczne im.Braci Szafranków w Rybniku
KONTO 67 1050 1344 1000 0004 0237 5554 ING Bank Śląski o/ Rybnik

Dni Cecyliańskie'07

Anonim (niezweryfikowany) sob., 05/12/2007 - 00:00

Kilar i Miasteczko Twin Peaks

W niedzielny wieczór rybniczanie przeżyli niezwykły koncert na zakończenie Dni Cecyliańskich'07.

To nie był zwykły koncert! Najpierw kilkadziesiąt głosów rybnickich chórzystów pod dyktando muzyków Filharmonii Rybnickiej odśpiewało refren "Magnificat" Wojciecha Kilara, a w Bazylice zrobiło się gorąco. Na koniec zabrzmiały bębny obwieszczające "Victorię". Starszemu pokoleniu zjeżyły się włosy i popłynęły Łzy.

"Magnificat anima mea Dominum" czyli "Wielbi dusza moja Pana", to jedna z najsłynniejszych pieśni religijnych świata. Słowa Magnificatu pochodzą ze Nowego Testamentu, a pierwszą wersję skomponował Jan Sebastian Bach.

Wojciech Kilar, jeden z najpłodniejszych autorów muzyki filmowej (napisał muzykę do ponad 130 produkcji) poprawił mistrza Bacha, bo rozumie, że dziś muzyka klasyczna nie przyciąga tłumów. Połączył piękny religijny charakter z... linią melodyczną znaną fanom serialu Davida Lyncha pt. "Miasteczko Twin Peaks" uzyskując coś niesamowitego!

Sądząc po minach słuchaczy (nawet tych w wieku lat 20+) operacja udała się.

Na zakończenie koncertu muzycy wykonali napisany przez Kilara w 1983 r. utwór "Victoria". Z wielu oczu popłynęły Łzy. Dlaczego? Bo "Victoria" znaczy zwycięstwo, a dla bardzo wielu dzisiejszych czterdziestolatków jest także muzycznym wspomnieniem upadku komuny. Bo w muzyce Kilar jest tym, kim Wałęsa w światowej polityce.

 

bs 

Fot. W. Różańska