Zachęcamy wszystkich melomanów, którym na sercu leży los Filharmonii Rybnickiej do przekazywania 1% podatku.

Dziękujemy także wszystkim, którzy wspierali nas do tej pory.
Środki dotychczas zebrane od Państwa przyczyniły się do powstania cyklu koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży „Filharmonia jest dla Ciebie”, którego celem jest krzewienie wrażliwości muzycznej wśród najmłodszych naszych słuchaczy.

KRS 0000003278
Towarzystwo Muzyczne im.Braci Szafranków w Rybniku
KONTO 67 1050 1344 1000 0004 0237 5554 ING Bank Śląski o/ Rybnik

DC'10- Koncert finałowy

Anonim (niezweryfikowany) sob., 01/01/2011 - 00:00

Ukoronowaniem dorocznego rybnickiego święta pieśni pod patronatem św. Cecylii był koncert w kościele Królowej Apostołów. Za dyrygenckim pulpitem stanął prof. Bogdan Gola, absolwent „szkoły Szafranków” w Rybniku, od kilkunastu lat kierujący chórem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

 

Dni Cecyliańskie 2010

Śpiewacza tradycja w dobrych rękach

 

Prof. B. Gola jest wybitnym chórmistrzem i pedagogiem, laureatem prestiżowego medalu „Gloria Artis”, przyznawanego tylko największym twórcom kultury polskiej. W Rybniku poprowadził orkiestrę Filharmonii Rybnickiej im. Braci Szafranków wraz z towarzyszącymi jej chórami. Licznie zebrana w kościele publiczność usłyszała na wstępie Mszę G–dur Franciszka Schuberta, w którym partię chóralną wykonał chór „Dominanta” Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Szaf ranków, z udziałem solistów Moniki Rajewskiej (sopran), Adama Sobierajskiego (tenor) i Krzysztofa Iwaszkiewicza (baryton). Orkiestra zagrała też skomponowany przez rybnickiego kompozytora Jacka Glenca chorał „Amen”, a następnie, wraz z chórem DAR oraz dwiema sopranistkami Moniką Rajewską i Joanną Iwaszkiewicz, „Credo” D–dur Antonia Vivaldiego, kompozycję odnalezioną wśród rękopisów Vivaldiego dopiero w 1920 r. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie przez chóry: „Dominanta”, DAR (przygotowanie Joanna Glenc), im. A. Mickiewicza (przyg. Wacław Mickiewicz), „Regina Apostolorum” (przyg. Ziglinda Lampert–Raszyńska) i „Seraf” (przyg. Krystyna Lubos) mozartowskiego „Ave Verum”.

 

Sylwetki kompozytorów oraz zawiłe niekiedy losy utworów przybliżył prowadzący koncert Wacław Mickiewicz. Nim jednak zabrzmiał Mozart, chór Duszpasterstwa Akademickiego DAR wykonał pieśń „Zawsze do tych stron wracamy” Czesława Prudla, zmarłego kilka miesięcy temu, w 90. roku życia, lekarza–dentysty z pobliskiej Suminy, ale także autora pieśni, piosenek, hymnów i in. utworów muzycznych, propagatora terapii słowno-muzycznej zgodnie z mottem „Pieśń potrafi leczyć serca…”. Jego syn, Norbert Prudel, również lekarz i muzyk jednocześnie, współzałożyciel i prezes Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków, wykonał testament ojca i doprowadził do publikacji książki „Terapia słowno–muzyczna. Chóralne pieśni religijne”. Książka przybliża ideę propagowaną przez Cz. Prudla, zawiera też nuty i słowa kilkudziesięciu jego pieśni w aranżacji Jacka Glenca, Wacława Mickiewicza i Krzysztofa Mańczyka oraz płytę CD z pięcioma pieśniami w wykonaniu chóru DAR. Publikacja ta po koncercie trafiła do wszystkich chórów biorących udział w Dniach Cecyliańskich 2010, które zapewne niektóre z tych utworów włączą do swojego repertuaru. Prezes N. Prudel podziękował osobom zaangażowanym w organizację Dni Cecyliańskich, a także finałowego koncertu, w tym gospodarzowi świątyni, proboszczowi parafii Królowej Apostołów, ks. Konradowi Dukowi, przyjmującemu śpiewaków z dużą serdecznością. Zaproszony do poprowadzenia finałowego koncertu Dni Cecyliańskich prof. Bogdan Gola nie mógł wyjść z podziwu nad rozmachem imprezy, ilością koncertów i występujących chórów. Obecność chóru na dobrym poziomie w każdej prawie dzielnicy, powszechność ruchu śpiewaczego, a tym samym potencjał muzyczny ziemi rybnickiej i okolicy uznał za zjawisko pozytywne i zdumiewające, nie mające odpowiednika w żadnym innym miejscu w Polsce. — To tradycja, którą powinniśmy promować i szanować... — powiedział. I w Rybniku tak się dzieje