Cecyliańska msza w bazylice - Dni Cecyliańskie'02

Anonim (niezweryfikowany) wt., 11/19/2002 - 00:00

Zgodnie z przewidywaniami, koncert, który odbył się przedwczoraj wieczorem (19.11.2002r.) w bazylice pw. św. Antoniego w ramach Dni Cecyliańskich, stał się ogromnym wydarzeniem. Świątynia, która pomieści ok. 10 tysięcy osób, pękała w szwach.

Mszę zagrała Filharmonia Rybnicka . Nic jednak dziwnego, gdyż w programie była słynna Missa Pro Pace Wojciecha Kilara. Jego najnowsze dzieło wykonały Filharmonia Rybnicka pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, dwa chóry Akademii Muzycznej w Katowicach oraz połączone chóry ziemi rybnickiej. Na koncercie był również kompozytor, który tradycyjnie przyjechał z ukochaną żoną.

- Był ogromnie wzruszony, my cieszyliśmy się, że możemy wspólnie przeżywać ten wieczór - powiedział nam Norbert Prudel, prezes Towarzystwa Muzycznego Braci Szafranków, organizatora imprezy. - Dodam, że dotąd na żadnej z organizowanych przez nas koncertów nie było takiej frekwencji. Chyba więc w Rybniku trzeba by wybudować jeszcze większą świątynię - dodał żartem.

Koncerty cecyliańskie z udziałem miejscowych chórów i zespołów potrwają do niedzieli. Dziś melomani są zaproszeni na godz. 19 do kościoła pw. Królowej Apostołów. Jutro mogą wybrać się na godz. 18 do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy koncert sobotni zacznie się o 19 w kościele pw. św. Józefa Robotnika, drugi o 18.45 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej. Pierwszy koncert niedzielny odbędzie się o 18 w kościele pw. św. Teresy, drugi o 20 w kościele pw. św. Jadwigi.